sunnuntai, 30 huhtikuu 2017 16:49

VIIME HETKEN PETOLINNUT PÄÄOSASSA YHDISTYKSEN KOSTEIKKORETKELLÄ

Yhdistyksen lauantainen kosteikkoretki suuntautui Janakkalan Röyhynsuon kosteikolle. Reilu 20 retkeilijää lähti uhmaamaan kylmää 2904-Metsurit-2376koillistuulta ja odotettavissa olevia sateita. Sateilta kuitenkin vältyttiin mutta navakka tuuli piti vesilintuja pillossa kosteikon kasvillisuuden seassa. Tyhjin käsin ei retkeltä kuitenkaan palattu. Peruslajistoa nähtiin hyvin. Havaintoja "paremmasta" päästä olivat mm: Jouhisorsa pari, pari räystäs- ja haarapääskyä, alueella lepäilleet n. 500 metsähanhea (joukossa muutama valkoposkihanhi ja tundrahanhi), useampi valkoviklo, rantasipi ym.

Paluumatkalla Hämeenlinnan pysähdyttiin vanhan Hämeenlinnantien varteen Janakkalan Napialan peltoaukeille, jossa päästiin ihailemaan komeaa petolintunäytöstä. 15 minuutissa olitiin havaittu 3 sinisuohaukkaa, 1 ruskosuohaukka, nuori merikotka, tuulihaukka ja piekana. (Kuvat Pauli Eriksson, ylempi kuva kaksi metsähanhea; alakuva merikotka ja piekana)

2904-Meko-2506

maalikuva-banneri.png

BirdLifeSuomi-logo-181px

tiira-logo-ikoni.png